Základy proteinové stravy

Možná už máte pár diet za sebou a nebyli jste spokojení, to ale neznamená, že si nemůžete přečíst o proteinové dietě a promyslet si, zda to není právě ta dieta, která by vám mohla vyhovovat.

Dodržování stravy s vysokým obsahem bílkovin má různé výhody:

• V první řadě jsou bílkoviny více syté než sacharidy a tuky, a proto máte tendenci jíst méně.

• Druhým důvodem je to, že trávení bílkovin vyžaduje větší výdej energie než u tuků a sacharidů (během trávení se spaluje mezi 18 a 25% kalorií spotřebovaných konzumací potravin bohatých na bílkoviny).

• A do třetice je známo, že nízký příjem sacharidů udržuje hladinu inzulínu konstantní a nedochází k pocitu hladu.

krevety

Největší výhoda proteinové diety však souvisí se svalovou hmotou. Při hubnutí máte všeobecně tendenci ztrácet část svalové hmoty, protože tělo využívá k produkci energie aminokyseliny. Strava bohatá na bílkoviny může naopak výrazně zastavit nebo zpomalit úbytek svalové hmoty, což je výhoda, kterou jistě oceníte.

Ti, kdo dodržují stravu bohatou na bílkoviny potřebují konkrétní stravovací plán, ve kterém je udržován nízký denní příjem sacharidů. Je také důležité, aby přijaté sacharidy byly stravitelné postupně, pomalu. Rychle stravitelným sacharidům, které jsou obsažené ve sladkostech, ale například i v bílém pečivu, je třeba se úplně vyhnout.

vejce vař

Funkce bílkovin v těle

Víte, co přesně je protein? Bílkoviny představují po tucích a sacharidech třetí významnou složku obsaženou v potravinách. Na rozdíl od stopových prvků, vitamínů a minerálů poskytují bílkoviny našemu tělu energii. Bílkoviny se nacházejí ve všech buňkách našeho těla.

Pokud chcete dodržovat bílkovinnou stravu, měli byste se nejprve podívat na potraviny, které chcete jíst. Vaše úsilí zhubnout bude úspěšné, pouze pokud se vyhnete jídlům bohatým na sacharidy a pokud budete konzumovat dostatek potravin bohatých na bílkoviny a tuky.

Mezi nejvzácnější zdroje bílkovin pro člověka patří maso, ryby, mořské plody, vejce a mléčné výrobky. Potřebu bílkovin však lze pokrýt také zdroji veganských bílkovin (luštěniny, ořechy, jádra, semena). Mezi potraviny, které by se měly ve vašem jídelníčku vyskytovat, patří krůtí a kuřecí maso, ryby jako losos, tuňák, krevety, z mléčných výrobků nízkotučný tvaroh, ricotta, skyr, přírodní kozí sýr, vejce a zelenina jako je brokolice nebo špenát. Vhodné jsou i výrobky na bázi sóji: tofu, sójové plátky, sójový jogurt. Jako pamlsky jsou výborné ořechy a semena.

Pokud se nechcete fixovat na hlídání jídelníčku, můžete sáhnout po profesionálně sestavením jídelníčku a přípravcích, které vám poslouží jako běžná strava po celé období, kdy bude třeba kontrolovat přísun bílkovin.