O tom, jakým přínosem jsou v naší výživě naklíčená semena, jste jistě už mnohé slyšeli. A tak, chcete-li svůj jídelníček obohatit o zdravé klíčky, pojďme si o nich říci něco bližšího, abyste je mohli do stravování zařadit co nejdříve.
Pokud jste tedy rozhodnuti, přišel čas opatřit si vhodná bio semena na klíčení, u nichž máte jistotu, že vám z nich vyklíčí hodnotný bio produkt. K pěstování microgreens si zvolte rostliny, které byste chtěli ochutnat. Následující přehled nejčastěji používaných semen vám může při výběru pomoci:
- adzuki, brokolice, cizrna, červené zelí, čočka, hořčice, hrášek, ječmen, jetel, mungo, pískavice řecké seno, rukola, ředkev a ředkvička, řeřicha, slunečnice, soja, tolice vojtěška, anebo mix různých semen
Co prospěšného nám microgreens přinesou? Kromě jedinečné lahodné chuti, také množství minerálů a stopových prvků, vitamínů a enzymů. Vždyť v semenech a jejich klíčcích je obsaženo všechno, co má dát základ budoucí rostlině a udržet ji při životě.
Jakým způsobem microgreens konzumovat?
Třeba i samostatně v čerstvé formě, ale hlavně se používají jako doplněk salátů či pomazánek, anebo v teplé kuchyni do polévek, těstovin, apod.
A jak samotné klíčení probíhá?
Nebojte se, je to vlastně úplně nejjednodušší způsob, jak si vypěstovat něco „zeleného“. Nemusíte čekat na vhodné období, a nepotřebujete ani velké prostory, ani zeminu!
Jediné, co kromě bio semen potřebujete, je vhodná miska, voda a několik dní trpělivosti. Anebo lépe řečeno několik misek, abyste si mohli microgreens pěstovat průběžně – jednu dávku zkonzumujete, a druhá bude zatím klíčit, abyste měli zdravých a výživných klíčků neustálý přísun.
- semena namočte do přiměřeného množství vody a tu 2 – 3x denně obměňujte; mezitím můžete i lehce promíchat, aby byl zajištěn přísun vzduchu
- semena klíčí na denním světle, takže optimální podmínky zajistíte na okně, parapetu, balkoně
- klíčení trvá u různých rostlin různě dlouhou dobu – pokud byste si tvořili vlastní směs semen, berte toto v potaz, abyste si nenamíchali taková, z nichž jeden druh vzklíčí např. za dva dny a druhý za čtyři; raději zkoušejte nejprve klíčení jednotlivých druhů a teprve po vlastní zkušenosti můžete tvořit mix