Někteří lidé chodí pravidelně do posilovny, aby si udrželi své svaly ve formě a dobré kondici. Mnozí z nich si však vůbec neuvědomují, že trénovat je potřeba také mozek, který jinak zakrní stejně jako netrénované svaly. Ono se totiž dá cvičit i s pamětí, a svůj mozek si tak snadno vytrénujete.
S nastávajícím věkem se paměť zhoršuje, což sice nemusí být automatické, ovšem pokud stárnoucí mozek zůstane v nečinnosti, začne být líný a po čase se mu již nebude chtít přemýšlet vůbec. Začne být jednoduše pohodlný, bude vytvářet méně spojů mezi nervovými buňkami a o to více bude stárnout. Tento kolotoč však můžete zastavit ještě dříve, než se pořádně roztočí. Poradíme vám, jak.
1. Cvičte mozek hrou
Na cvičení mozku jsou nejlepší různé hry na paměť. Zkuste si proto pamatovat třeba novou písničku, naučte se nazpaměť telefonní čísla svých blízkých, hrajte pexeso nebo luštěte křížovky, malujte či hrajte na hudební nástroj. Učit se také můžete cizí jazyky. Vše nové, co si zapamatujete, nastartuje váš mozek pro další informace.
2. Meditace
Cvičení jógy nebo meditace či masáže ulevují od stresu a dávají tak prostor novým informacím a myšlenkám. Stres je totiž velkým nepřítelem paměti, proto se ho snažte co nejvíce odbourat. Negativní změny na mozku mohou mít za následek demenci a stárnutí mozku.
3. Cvičte
Pohyb a cílené cvičení vám pomůže zlepšit paměť až o 20%. Například se češte druhou rukou a osvojujte si tak novou dovednost. Pokud k tomu začnete vyšívat nebo se věnovat dalším činnostem, je to pro vás velmi užitečné.
4. Smějte se
Při smíchu je aktivní velká část mozku, proto se smějte vždy, kdykoliv je to možné. Lépe se vám pak budou plnit úkoly.
5. Nemračte se
Pokud budete šťastní, budete se také lépe cítit. S úsměvem na tváři si udržíte duševní svěžest, která pozitivně ovlivňuje myšlení a omlazuje mozek.