Přestože zdaleka neholdujeme čajům jako Angličané, na šálku kvalitního čaje si taky rádi pochutnáme. Oblíbené jsou návštěvy čajoven, ve kterých se můžeme pokaždé seznámit s novým druhem čaje a jeho pití si opravdu vychutnat. Mistři čajového umění věnují jeho přípravě skutečnou péči a pozornost. Dobrá kvalita čajových lístků je základním předpokladem pro získání lahodného nápoje. Neméně důležitá je doba jeho louhování. Ta se pohybuje od jedné minuty do pěti minut.
Nejčastěji připravovaným čajem v našich domácnostech je čaj černý. Pro svůj vysoký obsah kofeinu je vhodný k rannímu povzbuzení do nového dne. Podporuje srdeční činnost a rozšiřuje mozkové cévy. Černý čaj má také diuretické účinky a proto je potřeba ho čas od času prostřídávat s čajem zeleným, bílým, ovocným či bylinkovým. Protože časté pití černého čaje nám může škodit. Překyseluje žaludek a může způsobovat zácpu. Popíjením zeleného čaje, který má sice mnohem jemnější chuť, si zlepšíte náladu. Pomáhá tělu lépe spalovat tuky, předchází tvorbě zubního kazu a zabraňuje poškození buněk. Bílý čaj není v našich krajinách ještě rozšířen. Bude to snad tím, že nezaujme barvou, která je jakoby nazelenalá, ale spíš chutí. Patří spíše mezi delikatesy.
Velkou oblibu si naproti tomu vydobyly čaje ovocné. Už jejich názvy vybízejí k ochutnání. Babiččiny poklady, Borůvková slast, Jablečné pokušení s jahodovou příchutí či Ovocná směs Dotek nebe. S ovocem můžeme kombinovat i některé bylinky a uvařit si tak domácí čaj. Možná si vzpomenete, kdy vám nachlazení léčila babička čajem z lípového květu, dochuceným medem a citronem. A stejně tak si můžete uvařit bylinkový čaj, který vám uleví od kašle a usnadní vykašlávání – kousek strouhaného zázvoru, špetku skořice a tři hřebíčky povaříme asi pět minut v jednom litru vody. Scedíme a až trochu vychladne, přidáme šťávu z citronu a osladíme medem.