Tato věta se stala památnou pro celovečerní dokumentární film, který do českých kin přišel dvacátého sedmého února, V síti. Snímek dokumentuje problematiku dnešní doby v oblasti používání sociálních sítí malými dětmi ve věku okolo dvanácti let neboli tehdy, kdy začínají pomalu nastupovat do puberty. Tři mladě vyhlížející, avšak dospělé slečny se v přestrojení vydávají za dvanáctileté dívky, které se na sociálních sítích chtějí pobavit, seznámit se s novými lidmi a, jak samy říkají, pokecat.
Jen při prvním přihlašování se k dívkám hlásilo několik desítek zájemců, mezi kterými bylo i značné množství pedofilů, kterým šlo pouze o jedno. Chtěli vydolovat nahé fotky, videa a nejlépe se s obětmi setkat a získat si je.
Pokud se dívky nechovaly přesně podle představ predátorů, začali jim vyhrožovat a hrozili jim, že pokud nebudou plnit jejich přání, zveřejní fotky na internet pod pohrůžkou, že rodiče asi nadšení nebudou.
Z tohoto snímku plyne jedno zásadní poučení pro rodiče. To poučení zní, že ve vlastním zájmu a zájmu našich dětí bychom si s našimi ratolestmi měli pravidelně promlouvat. Musíme jim věnovat více pozornosti a nenechávat je napospas samotě, kvůli které mají tendenci vyhledávat pozornost někde jinde. Například na Skypu či Facebooku.
Zřejmě se shodneme na tom, že nebezpečí dnes číhá na každém rohu. Proto se snažme s dětmi mluvit a seznamovat je s riziky, které s sebou užívání sociálních sítí přináší. Poskytujme jim v nás důvěru, aby se v případě potřeby měly komu svěřit.
Při zakládání nových účtů bychom se s nimi měli domluvit na intimitě jejich osobních údajů a nepouštět na svět příliš mnoho z nich. Nechte je také, aby vám mohly plně důvěřovat a v případě nouze vám sdělily heslo ke svému účtu.
Děti jsou snadno ovlivnitelné, a to platí pro holky i kluky. Neuvědomují si, kam až tyto incidenty mohou zajít, a často ani neví, co už je za hranicí bezpečnosti.